Ultrasonograficzna ocena dzieci narażonych na działanie melaminy w Hongkongu

Niedawne zanieczyszczenie melaminą mleka modyfikowanego dla niemowląt i produktów mlecznych w Chinach sprawiło, że tysiące dzieci w Chinach i sąsiednich regionach zagrożonych było powstawaniem kamieni nerkowych i niewydolnością nerek; Zgłoszono sześć zgonów. W związku z kryzysem rozpoczęto programy badań przesiewowych w całym kraju na kontynencie chińskim. Podobny program został zainicjowany w Hongkongu1; tutaj opisujemy wyniki.
Rycina 1. Rycina 1. Wzdłużny ultrasonogram prawej nerki u 8-letniej dziewczynki. Niewielki hiperechiczny skupienie z artefaktem kometa-ogon (grot strzałki) jest widoczny w pobliżu hipoechogenicznej piramidy o niskim biegunie (strzałka) w normalnej nerce. Dziecko spożywało około 250 ml skażonego mleka każdego dnia przez rok.
Od 28 września do 17 października 2008 r. 2140 dzieci (1177 chłopców i 963 dziewcząt, przedział wiekowy od miesiąca do 12 lat, średni wiek 6,45 lat), wszystkie bezobjawowe, przeszły badania ultrasonograficzne w szpitalu Prince of Wales, jeden wyznaczonych specjalnych ośrodków oceny w Hongkongu. W badaniu ultrasonograficznym tylko jeden chłopiec wykrył kamień (nieobciążający, długość 7 mm). Inne dziecko miało zwiększoną echogeniczność w obu brodawkach nerkowych. Sześcioro dodatkowych dzieci miało małe, dyskretne, hiperechogeniczne ogniska nerek (<4 mm średnicy) w pobliżu brodawek nerkowych, z których wszystkie były związane z artefaktami kometa-ogon 2 w ultrasonografii w skali szarości (Figura 1). Migotliwy artefakt 3 został ujawniony przez obrazowanie w kolorze Dopplera u dwóch z sześciu dzieci z hiperechogenicznym ogniskiem. Ograniczoną tomografię komputerową nerek wykonano u dwóch z szóstki dzieci i potwierdzono obecność ognisk wapiennych.
Nie jest jasne, czy te echogenne nerkowe ogniska były związane z odkładaniem się kryształów melaminy lub były przypadkowymi odkryciami. Wykazano, że charakterystyka histopatologiczna nerek u kotów narażonych na działanie melaminy jest spowodowana kryształami melaminy, głównie w obrębie kanalików dystalnych.4 Nie wiadomo, czy przefiltrowane kryształy melaminy są uwięzione w dystalnych kanalikach u ludzi, powodując, że brodawki nerkowe są podatne na osadzanie się i agregacja. Obecnie nie ma nieinwazyjnego testu, który pozwoliłby ustalić charakter tych echogennych ognisk.
Zachęciliśmy rodziny dzieci, które przebadaliśmy, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie i zaplanowaliśmy przeprowadzenie ultrasonografii po ośmiu dzieciach z nieprawidłowymi wynikami, 3 miesiące po początkowych badaniach.
Nasz aktualny raport z Hongkongu wskazuje, że niekorzystne skutki skażonych melaminą produktów mlecznych nie wydają się początkowo tak poważne, jak początkowo przewidywano. W populacjach narażonych na dawki melaminy podobne do tych u dzieci w Hongkongu 5 badań przesiewowych za pomocą ultrasonografii może zidentyfikować kilka ustaleń i odkryć o niejasnym znaczeniu klinicznym.
Stella Sin Yee Ho, Ph.D.
Winnie Chiu Wing Chu, FRCR
Ka Tak Wong, FRCR
Chi Kong Li, MD
William Wong, FRCP
Pak Cheung Ng, MD
Anil T. Ahuja, FRCR
Chiński uniwersytet Hong Kong, Hong Kong, Chiny
edu.hk
Wspierane przez rząd Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu Autorzy są niezależni od sponsora.
Ten list (10.1056 / NEJMc0809955) został opublikowany 4 lutego 2009 r.
5 Referencje1. Zaktualizowano wytyczne dotyczące oceny i leczenia zaburzeń związanych z produktami mlecznymi skażonymi melaminą. Operacje okólnik nr. 23/2008. Hong Kong: Centrala Urzędu Szpitala, 2008.

2. Shapiro RS, Winsberg F. Artefakt Comet-tail z kryształów cholesterolu: obserwacje w pęcherzyku pęcherzykowym po elektrodymetrycznym i model in vitro. Radiology 1990; 177: 153-156
Web of Science Medline
3. Rahmouni A, Bargoin R, Herment A, Bargoin N, Vasile N. Barwny artefakt migotania dopplerowskiego w regionach hiperechicznych. Radiology 1996; 199: 269-271
Web of Science Medline
4. Puschner B, Poppenga RH, Lowenstine LJ, Filigenzi MS, Pesavento PA. Ocena toksyczności melaminy i kwasu cyjanurowego u kotów. J Vet Diagn Invest 2007; 19: 616-624
Crossref Web of Science Medline
5. Niezadowalające wyniki badań melaminy: wyniki badań produktów mlecznych. Specjalny Region Administracyjny Hongkongu: Centrum Bezpieczeństwa Żywności, październik 2008. (Dostęp do 20 lutego 2009 r., Na stronie http://www.cfs.gov.hk.)

(12)
[więcej w: łaskotanie w uchu, padaczka alkoholowa leczenie, półpasiec zdjecia ]

Powiązane tematy z artykułem: łaskotanie w uchu padaczka alkoholowa leczenie półpasiec zdjecia